Tiedote 26.2.15 (julkaisuvapaa heti)

Vihreän liiton valtakunnallinen henkilöyhdistys, Maaseutu- ja erävihreät ry (mevi), on nimennyt 25 eduskuntavaaliehdokasta puolueen maaseutuehdokkaiksi.

Mevi perustettiin Kuopion puoluekokouksessa 2011 edellisten vaalien jälkeen yhdistämään vihreästä maaseudusta ja sen kehittämisestä kiinnostuneita ihmisiä. Yhdistys toimii myös puolueen sisällä vihreän maaseutupolitiikan asiantuntijana.

  • Olen todella iloinen, että vihreiden joukosta on löytynyt näin asiantunteva ja monipuolinen maaseutuehdokasverkosto, joka on valmis nostamaan maaseudun arvon sille kuuluvalle paikalleen. Me haluamme tehdä selväksi sen, että ihmisellä on oikeus asua myös maalla ja ajaa autolla, missä julkinen liikenne ei toimi, mutta haluamme myös kehittää taloudellisesti, sosiaalisesti ja ekologisesti kestäviä ratkaisuja. Yksi kärkiteemoistamme onkin biotalous, yhditystä sen perustamisesta asti luotsannut puheenjohtaja Anne Bland.
  • Keskusta on tähän asti toiminut maalla lähes yksin, mutta maaseutu ansaitsee muitakin puolustajia. Vaikka tavoitteemme maaseudun elävänä pitämiseksi lienee sama, niin politiikkamme eroavat kuitenkin toisistaan. Emme esimerkiksi laske turvetta uusiutuviin energiamuotoihin ja näemme biotalouden olevan se talouden osa, joka auttaa Suomea pääsemään pitkällä tähtäimellä eroon fossiilisista energiamuodoista ja polttoaineista. Biotalous ei myöskään ole vain metsien biomassan käyttöä, vaan se on laajempi kokonaisuus, johon kuuluvat tuotteiden lisäksi myös palvelut, kuten Green Care, joka luo hyvinvointia ja työpaikkoja maaseudun aineettomien resurssien avulla, Bland jatkaa.

Mevin ehdokasverkosto on ulottunut lähes jokaiseen piiriin – jopa Helsingistä löytyy maaseutuvihreäehdokas, toimittaja Kirsikka Moring.

  • Vain Lappi ja Satakunta, jotka ovat muutenkin kohtuuttoman äänikynnyksen johdosta vihreille vaikeita alueita, ovat ilman maaseutuehdokasta. Erityisen iloinen olen Vaasan (kääntäjä Laura Ala-Kokko) ja Savo-Karjalan (biologian tohtori Elsi Kauppinen) ehdokkaiden löytymisestä sekä maanviljelijä, MunaEggsPress-yrittäjän Mikko Välttilän mukaan lähtemisestä, Bland iloitsee.

 

Lisätietoja:

Puheenjohtaja Anne Bland, 040-8525656, anne@annebland.fi

 

Vihreiden maaseutupoliittinen ohjelma, Uuden ajan alku maaseudulle:

http://www.vihreat.fi/maaseutuohjelma

 

Lyhyt kuvaus ehdokkaista löytyy osoittesta:

https://www.maaseutujaeravihreat.fi/eduskuntavaaliehdokkaat-2015/. Sivulla linkit ehdokkaisiin ovat vaalipiireittäin.

 

Maaseutu- ja erävihreiden eduskuntavaaliehdokkaiden yhteystiedot:

Helsinki:

Kirsikka Moring, toimittaja, kirsikkamoring@gmail.com, 040 552 6852

Uusimaa: 

Johanna Karimäki, kansanedustaja, DI, johanna.karimaki@eduskunta.fi, 050 512 1948

Marketta Mattila, toimittaja-tuottaja, yhteiskuntatieteiden maisteri. marketta@ikonijaindeksi.fi, 0400 429 990

Varsinais-Suomi: 

Anne Bland, yhteiskunnallinen yrittäjä, varapuheenjohtaja, anne@annebland.fi, 040 852 5656

Merja Hermonen, kirkkoherra, teol.tri, merja.hermonen@evl.fi, 050 598 0743

Laura Rantanen, toimittaja, laurantanen@gmail.com, 050 543 4153

Helena Särkijärvi, FM, valtiot. yo,  helena.sarkijarvi@gmail.com, 040 820 7430

Mikko Välttilä, maanviljelijä, mikko.valttila@gmail.com, 044 270 4420

Häme:

Kari Tiilikkala, professori, ktpjokioinen@hotmail.com, 0400 485 483

Pirkanmaa: 

Hanna-Kaisa Heilimo, sairaanhoitaja, hannakaisa.heilimo@gmail.com, 040 416 3736

Heli Piirainen, erityisluokanopettaja, heli.piirainen@vihreat.fi, 050 435 8136

Minna Sorsa, psyk. sairaanhoitaja, terveystieteiden maisteri, minna.sorsa@gmail.com, 050 462 7379

Antti Tomminen, insinööri, antti.tomminen@gmail.com, 040 731 3630

Kaakkois-Suomi: 

Katja Anrejev, MBA, liiketaloudenopettaja, katja.andrejev@vihreat.fi, 044 508 9206

Kimmo Klemola, tekniikan tohtori, kimmotklemola@gmail.com, 040 556 1357

Anniina Kontiokorpi, projektipäällikkö, DI, anniina.kontiokorpi@gmail.com, 040 530 6455

Savo-Karjala:

Elsi Kauppinen, tohtori, elsikauppinen@hotmail.com, 040 750 4562

Vaasa: 

Laura Ala-Kokko, FM, kääntäjä, laura.alakokko@gmail.com, 050 339 0071

Keski-Suomi: 

Elina Sillanpää, LitT, tutkijatohtori, elina.sillanpaa@vihreat.fi, 050 369 0624

Heikki Susiluoma, maaseutututkija (FT), yrittäjä, heikki.susiluoma@ekoportti.fi, 040 550 4944

Oulu: 

Mika Flöjt, yhteiskuntatieteiden maisteri, mika.flojt@gmail.com, 040 578 8784

Juhani Kela, työssä telemarkkinointiyrityksessä, juhani.kela@suomi24.fi, 040 741 3632

Silja  Keränen, DI, silja.keranen@iki.fi, 0500 190 683

Aila Paaso, KT, koulutuspäällikkö,  aila.paaso@gmail.com, 040 658 8068

Sirkka Timonen, lähihoitaja, sige.timonen@gmail.com

Pin It on Pinterest