Maaseutu- ja erävihreät pitivät vuosikokouksensa vihreiden puoluekokouksen yhteydessä.

Silja Keränen Kajaanista jatkaa yhdistyksen puheenjohtajana.
Varapuheenjohtajana jatkaa Kari Tiilikkala Tampereelta.
Sihteeriksi kutsuttiin Outi Kekki Lopelta ja rahastonhoitajaksi Eija Luostarinen Kuopiosta.

Hallituksen kokoonpano muuttui hieman. Mukaan tulivat maitotilallinen Maisa Juntunen Kangasniemeltä, Jyväskylän vihreiden puheenjohtaja Emma Ojanen sekä kengitysseppä Tiina Edelman Hartolasta.

Hallitus kokonaisuudessaan:
Maisa Juntunen, Kangasniemi – Lea-Elina Nikkilä, Joutsa
Tuija Luhta, Vantaa – Rainer Lahti, Espoo
Emma Ojanen, Jyväskylä – Pekka Nyman, Pelkosenniemi
Kari Tiilikkala, Tampere – Sampsa Heinonen, Loimaa
Tapio Mattlar, Hartola – Tiina Edelman, Hartola
Kirsikka Moring, Helsinki – Leo Mustonen, Loppi
Heli-Hannele Haapaniemi, Ii – Minna Sorsa, Ylöjärvi
Mikko Välttilä, Somero – Marjaana Laaksonen, Pälkäne

”Olen kiitollinen, että saan jatkaa Maaseutu- ja erävihreiden puheenjohtajana. Meillä on todella hyvä ja osaava porukka. Lisäksi tällaisen kuntavaalivoiton jälkeen on hyvä jatkaa työtä maaseudun viherryttämiseksi.” toteaa Silja Keränen.

Maaseutu- ja erävihreitä valittiin myös puolueen luottamustoimiin. Kalajokinen kansanedustaja Hanna Halmeenpää jatkaa vihreiden varapuheenjohtajana. Lea-Elina Nikkilä Joutsasta on puoluehallituksen varajäsen. Vihreiden puoluevaltuuskuntaan yhdistyksen hallituksen jäsenistä valittiin Tuija Luhta ja Silja Keränen varsinaisiksi jäseniksi sekä Sampsa Heinonen Tuijan varalle.

Maaseutu- ja erävihreät ry on Vihreän liiton valtakunnallinen yhdistys, jonka tavoitteena on yhdistää niitä vihreästi ajattelevia ihmisiä, joiden sydän asuu maaseudulla. Yhdistyksellä on jäseniä ympäri Suomen, Helsingistä Sevettijärvelle, metsänomistajista ja maataloustuottajista kaupunkilaisiin. “Vihreyttä maaseudulle ja maaseutua vihreisiin” summaa yhdistyksen tarkoituksen puheenjohtaja Silja Keränen Kajaanista.

Lisätietoja
Silja Keränen, puheenjohtaja
0500 190 683, silja.keranen@iki.fi

Pin It on Pinterest